Kategoriler
Genel

Çelik Prefabrik Evlerin Yapısı Nasıldır?

Güçlü ve dayanıklı bir metal olan çelik kullanılarak yapılan bir ev, taşıma kapasitesi yüksek bir malzemedir. Çelik yapı sistemlerinde sel dışında beton kullanılmaz. Böylece yapılarda kullanılan çelik elemanlar küçük kesit ve ölçülerde üretilebilmektedir.

Çelik elemanların daha küçük kesitlere yeniden boyutlandırılabilmesi betonarme yapılara göre daha fazla alan tasarrufu sağlayabilir. Çelik kullanılan yapılarda daha fazla yaşam alanı elde edilir. Verimli kullanılan yapı elemanları, yüksek dayanım kapasiteleri, esneklikleri ve hafiflikleri sayesinde depreme karşı daha dayanıklıdır.

Bugün dünyanın birçok yerinde, özellikle Kore gibi depreme açık bölgelerde, çelik çerçeveli evler veya çok fazla çelik kullanan konut alanları inşa ediliyor. Çelikten yapılmış bir ev kırılma, çatlak, deformasyon gibi olumsuz durumlara sahip değildir ve alınan darbelere karşı yüksek direnç sağlar.

Bu nedenle özellikle ev yapımı için tercih edilmektedir. Betonarme yapılarda süneklik adı verilen esneklik ileri mühendislik çalışmaları gerektirir. Ancak çelik esnek bir malzeme olduğu için titreşimlere dayanabilir. Bir depremin şok edici etkisi, çelik evin ileri geri çökmeden bir yandan diğer yana eğilmesine neden olur.

Hafif bir yapı malzemesi olarak çelik, sismik yükleri 5 kat azaltır. Böylece betonarme yapıların çok az sayıda yapısında elde edilen yüksek titreşim direnci, çelik yapıların standart bir kazanımıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir